"

Proč děti v Brně baví parkour?

14. 12. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Přišel s filozofií čisté duše a silného těla, prošel si nepochopením a zařazením mezi druh vandalismu, až si nakonec získal tisíce příznivců z řad dětí i dospělích a stal se velmi populární sportovní aktivitou.

Parkour je nepochybně trendem moderní doby a lidé si toho začali všímat.

 

David Kašpárek parkour v Brně


Brno má největší parkourovou halu v České republice

Vznikají kroužky, specializovaná parkourová hřiště a dokonce i haly. Zde v Brně máme hned několik takových hřišť a největší parkourovou halu v České republice pod správou skupiny In Motion. Brněnská In Motion Academy se pyšní více jak šesti sty zaregistrovanými účastníky každodenních parkourových lekcí a z převážné části se jedná o děti a pubescenty. Čím si však parkour získal tak velkou oblibu mezi mladou generací?

David  Kašpárek parkour v Brně

Jsem si téměř jistý, že původní filozofie nestojí za tímto úspěchem. „Be strong to be useful“, v překladu „Buď silný, abys byl užitečný“, sice může znít nadčasově a do jisté míry „cool“, není to ovšem nic, s čím by hravá dětská mysl souzněla. Poslat dítě dělat kliky na schodiště a stokrát opakovat jeden pohyb, by pravděpodobně zabilo nadšení velmi rychle. Zkusme tedy přemýšlet dále.

Děti chtějí všude lozit a skákat. Je to jejich přirozenost

Určitě budete souhlasit, že děti od určitého věku začnou být velmi neposedná malá stvoření. Všude by lezly, ze všeho skákaly a celý den by objevovaly a učily se novým dovednostem. A teď si představte, když při procházce městem s maminkou narazí na človíčka, který přímo před jejich zrakem přeskočí zábradlí, vyskočí na zídku a v mžiku z ní kotoulem ve vzduchu seskočí krásně na nohy. Minimálně si tento výkon získá plnou dětskou pozornost.

David  Kašpárek parkour v Brně

V horším případě, alespoň pro rodiče, začnou podobné kousky zkoušet doma či na zahradě. Pohyb je odjakživa lidskou přirozeností a snad mi dáte za pravdu, že přeskoky zábradlí nebo salta z betonové zídky vypadají velice efektivně. Natrénovat něco podobného, ale stojí mnoho úsilí. První bolestivé pády dokáží odradit kdekoho. Dětí, věnujících se parkouru, přes to všechno přibývá. Jak je to možné, když tu tvrdím, že je to velmi bolestivá a náročná disciplína?

Bezpečný trénink a zábava

Odpověď je jednoduchá! Časy, kdy se vše trénovalo na špinavých zdech a kovovém zábradlí už pominuly. Molitanové jámy, žíněnky a trampolíny značně minimalizovaly riziko. Dnes jsou pády dokonce zábava. Děti milují dovádění na odměkčených překážkách a zde v Brně je to opravdu ráj. Naučit se salto už není otázkou měsíců až let, ale klidně týdnů. Celé se to přizpůsobilo potřebám bezpečnosti a zábavy. Do výuky vstupují prvky her. Dokonce i způsob natáčení videí se sklání k zábavné formě.

David Kašpárek parkour v Brně

Parkour našel způsob, jak se naladit na dětskou vlnu a výsledkem je enormní zájem si ho minimálně vyzkoušet.

V kombinaci s možnostmi, které je Brno schopno nabídnout, není divu, že zdejší komunita mladých parkouristů jen roste a roste. Velká její část se za pár let dost možná odkloní k jiným sportům a zálibám, nicméně jak těm nejmenším, tak i starším dokáže dnešní podoba parkouru opravdu nabídnout spoustu zábavy a užitku.

Text: David Kašpárek
Foto: Archiv David Kašpárek, In Motion Academy Brno          
 


Jinde na SrdceMoravy