"

Již tuto sobotu. Hodina Země 2020

27. 03. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Přidat se můžete i vy

Více než 100 obcí v České republice, včetně osmi statutárních měst, v sobotu 28. března večer podpoří celosvětovou Hodinu Země. Symbolicky tak deklarují, že považují ochranu klimatu za významnou. Stejně jako stovky jednotlivců, kteří si stanovili svůj klimatický závazek.

Akce se koná každoročně na celém světě, letos online.

Praha také zhasne

V centru Prahy postupně zhasne 10 pražských dominant, podle historické doby jejich vzniku, od dvanáctého století až po jednadvacáté. Praha tak chce poukázat na skutečnost, že bez příznivého životního prostředí by to celá staletí nešlo a klimatické změny proto nesmějí zůstat bez pozornosti ani dnes.

Některé obce si daly klimatické závazky, nejrozsáhlejší cíle má Frýdek-Místek, který se chce zaměřit na snižování spotřeby energií, výměnu domácích kotlů za bezemisní, nebo na šetrnou dopravu. Další významné závazky si stanovili ve Starém Plzenci nebo v Praze 7. Své klimatické závazky si dávají i další subjekty - firmy, hotely a školy.

Hodina země

Hodina Země je určena i pro jednotlivce

Společně se zavázali uspořit ve svých domácnostech již 860 tun CO2.

“Vyzýváme každého, aby se ještě připojil, dal si svůj klimatický závazek a pomohl zvýšit celkovou úsporu CO2. Registrovat se můžete na webu Hodiny Země. Zde máte na výběr ze 13 navrhovaných opatření nebo si můžete stanovit závazek vlastní”, říká Petr Ledvina z pořádajícího Ekologického institutu Veronica.

Hodina Země je nejrozsáhlejší celosvětová klimatická akce, ve které si od roku 2007 miliony lidí připomínají nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. V České republice se koná od roku 2010.

www.hodinazeme.cz

www.earthhour.org

https://www.facebook.com/events/654178665390734/

 

Co je hodina Země?

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund, zkráceně WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Každoročně ji v ČR koordinuje Ekologický institut Veronica.

Do Hodiny Země 2019 se v České republice zapojilo rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců, 11 památek. Konalo se 14 veřejných akcí. Zhasly hlavní památky největších měst v Praze, Brně, Ostravě i Plzni a veřejné osvětlení ve stovce menších obcí. Na celém světě se zapojilo 187 zemí, zhaslo 3000 významných památek a připojily se miliony jednotlivců a organizací.

Letos si současná situace vynutila zaměření akce na jednotlivce a průběh především online. K lidem míří výzva, aby si stanovili konkrétní závazek pro snížení svého dopadu klima.

Celosvětovou kampaň Hodina Země koordinuje v ČR Ekologický institut Veronica.


Jinde na SrdceMoravy