"

5. ročník festivalu START FILM

05. 08. 2020 , aktualizace: 20. 08. 2020 , akce již proběhla Sdílej na SrdceMoravy

Navzdory všem překážkám, které se v minulých měsících postavily do cesty všem pořadatelům festivalů, můžeme konečně s radostí potvrdit, že START FILM FEST v Bystřici nad Pernštejnem se letos uskuteční. Bude zároveň trochu jiný, než byli jeho návštěvníci doposud zvyklí.

Pátý ročník festivalu proběhne od 7. do 14. srpna 2020 v Bystřici nad Pernštejnem a svým návštěvníkům přinese zejména filmové zážitky. Největší novinkou je rozšíření projekcí, které se letos budou konat nejen na Masarykově náměstí, ale také v Kulturním domě. Diváci tak opět zažijí jedinečnou atmosféru projekcí pod širým nebem v zajištění Kinematografu bratří Čadíků. V případě nepřízně počasí se promítání přesunou do sálu Kulturního domu, jak tomu bylo i v minulých ročnících.

Filmové projekce odstartují již v pátek 7. srpna, avšak oficiální zahájení festivalu se uskuteční v neděli 9. srpna. Na Masarykově náměstí se bude promítat nová česká komedie 3Bobule, s níž do Bystřice zavítá i početná delegace tvůrců, kteří film osobně uvedou. Slavnostnímu zahájení budou navíc od 17.30 předcházet dva koncerty – nejprve vystoupí zpěvačka Markéta Konvičková, po ní oblíbený slovenský interpret Richard Müller.

V následujících dnech budou filmové projekce v Kulturním domě začínat vždy v 19 hodin, na Masarykově náměstí budou začínat vždy od 21:30. Z českých titulů se mohou diváci těšit na pohádku Hodinářův učeň, dokument Afrikou na pionýru, tragikomedii Pražské orgie a na populární komedie Vlastníci, Na střeše, Poslední aristokratka. Od pondělí 10.8. do čtvrtka 13.8. budou probíhat v Kulturním domě projekce soutěžních studentských filmů, a to vždy od 18 hodin.

Kromě českých filmů se letos v programu objeví i větší počet divácky atraktivních a oceňovaných zahraničních titulů: Joker, Rocketman, Jumanji a Yesterday. Před každou projekcí zhlédnou diváci zároveň i pozoruhodný krátký studentský snímek, čímž pořadatelé navážou na tradici předešlých ročníků START FILMu, v němž měla studentská tvorba vždy své pevné místo.

Ani na pátém ročníku festivalu nesmí chybět zajímaví hosté, s nimiž se diváci setkají na filmových projekcích a s nimiž také budou moci diskutovat. Kromě delegace k filmu 3Bobule je již nyní potvrzena účast přední české filmové režisérky Ireny Pavláskové, která v Bystřici představí svůj nejnovější snímek Pražské orgie. Ve stádiu jednání je také účast Jiřího Lábuse, Jiřího Mádla, Marka Slobodníka nebo tvůrců pohádky Hodinářův učeň. O všech potvrzených hostech budou pořadatelé později informovat.

Pátý ročník festivalu zakončíme v pátek 14. srpna ve velkém stylu. Před zakončovací projekcí vystoupí DJ Matěj Zlatev, zpěvák Štěpán Urban, který patří k úspěšným finalistům SuperStar, a absolutní tečkou pak bude videomapping na budovu spořitelny na Masarykově náměstí.


Jinde na SrdceMoravy