"

Ty tisíce a tisíce pádů na hubu mi nakonec dokázaly otevřít oči!

24. 03. 2020 , aktualizace: 18. 04. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

David Kašpárek je sportovec – 2násobný mistr České republiky v parkouru – trenér, propagátor zelených potravin a vášnivý cestovatel. 

Povídali jsme si nejen o tom, jak těžká je cesta na parkourový vrchol.

David Kašpárek Parkour Brno

Kdo je a kde se vzal David Kašpárek?

Pocházím z malého města poblíž Krkonoš, z Červeného Kostelce. Je to takový zapadlý kousek naší země, kde miluji tamní překrásnou přírodu – hory, lesy – těm se nic nevyrovná. Jsem vášnivý sportovec a cestovatel. Polovinu svého života jsem zasvětil akrobacii a parkouru. Mimochodem, je mi 22 let. Aktuálně žiji, pracuji a trénuji mladé parkouristy převážně v Brně.

Jak ses dostal k parkouru, kde jsi získal mnohá ocenění?

Reportáž o právě brněnských parkouristech jednou proběhla na TV Nova. Zamiloval jsem si parkour na  první pohled. Byl to „sport“ přímo pro kluka, jako jsem byl já. Obdivoval jsem tehdy Kung-fu, ale nikdo ho v blízkosti mého bydliště neučil. Na parkour jsem nepotřeboval nic speciálního. Mohl jsem sám nebo s kamarádem vyjít do ulic a hýbat se, jak nejlépe dokážu. Když jsem byl ještě hodně, hodně mladý, byl jsem obrovským (a nezdravým) konzumentem filmů a počítačových her. Možná o to větší to byla tehdy výzva – skoncovat s „pařením on-line“ a v reálu napodobit výkony mých dětských hrdinů.

A to se ti asi dost povedlo 😉

No, myslím, že se můžu trochu pochválit. 😊 Povedlo se mi v téhle disciplíně vyhrát 2x mistrovství České republiky, a to v letech 2015, 2016. K tomu jsem v parkouru získal několik dalších ocenění na různých soutěžích.

Jinak v roce 2019 jsem třeba „proskákal“ celou propagační tour nového vozu značky Mercedes Benz – třída V, díky agentuře VSA Extreme. Byl to velký projekt, kdy jsme s naší parkourovou show a novým Mercedesem navštívili 10 největších obchodních center po celé republice.

David Kašpárek

Dnes učím parkour v Brně v In Motion Academy, největší parkourové hale v ČR.

David Kašpárek Parkour Brno

Takže tě dnes můžeme vidět také na parkourových exhibicích?

Ano. Pár let již patřím k týmu Zabil.cz, což je společný projekt několika československých pro riderů a jejich nejlepších přátel. Ti spojili své síly a dali dohromady tým skládající se z těch nejlepších adrenalinových sportovců. Patří sem jména jako Jan Kaňůrek, Michael Beran, Jim Dohnal nebo Filip Podmol, který patří k české, velmi uznávané freestyle motokrosové dvojce Podmolbrothers. Tam působím dnes jako sportovec–parkourista a lektor.

Davide, z mé osobní zkušenosti vím, že pokud si člověk za něčím jde, obzvláště ve sportu, pak se může na 100 % spolehnout na to, že cesta na vrchol není cestou bez odříkání a disciplíny. Jak to bylo u tebe?

Je to tak. Máš volnou chvíli, jdeš trénovat. Dny jsem trávil venku nebo v tělocvičně. Večer doma si člověk zaposiloval, protahoval se nebo koukal na videa ostatních parkouristů a hledal inspiraci pro další den. Byla to posedlost, která mě rychle táhla vzhůru, zároveň ale i na „kraj útesu“.

Jako sportovec jsem se neučil od trenérů, ale ze svých chyb a těch bylo požehnaně. Na několik let jsem byl nucen, díky své nevyrovnanosti a ignorantství vůči vlastnímu tělu, značně omezit sportovní zátěž. Vzhledem k tomu, že parkour tvořil drtivou většinu mého volného času, uhnal jsem si kromě fyzických problémů také emoční kolaps. Neměl jsem totiž parkour čím nahradit. Stal se mou součástí.

Všechna ta salta a přeskoky se najednou staly jen povrchním pozlátkem. Jeho pravou hodnotu dnes vidím v přístupu k životu, který mě naučil. Ty tisíce a tisíce pádů na hubu mi nakonec dokázaly otevřít oči. Pramení z nich velká část moudrosti, kterou si s sebou beru do dalších let i do trenérství.

Řekl jsi také v úvodu, že kromě sportování jsi také vášnivým cestovatelem? Kde se u tebe vzala ona láska k cestování?

Asi to bylo proto, že jako malý jsem si ho moc neužil. Jako rodina jsme nikdy neopustili hranice České republiky. Takže co mi padlo 18, vykročil jsem z domoviny spolu s přáteli. Pamatuji si ten pocit, když jsme přejeli hranice s Německem a do hlavy přišla myšlenka: „Tady už nejsi doma!“ Menší nával adrenalinu, nad kterým se dnes už jen pousměji. Od té doby jsem projel poměrně velký kus Země.

David Kašpárek

Davide, jsi, mimo jiné, ambasadorem zdravého životního stylu a zelených potravin. Co tě k tomu vedlo?

Pro mě je nejdůležitější životní hodnotou smysl. Když nevidím smysl v tom, co dělám, nemám ráno ani motivaci vylézt z postele. Zdraví ve všech jeho rovinách je neodmyslitelnou součástí šťastného a plnohodnotného života. Lidé v těchto tématech budou muset dříve, nebo později zajít opravdu do hloubky.

Zelené potraviny jsou odpovědí na problémy moderní doby. Nutriční podvýživa, stres, překyselení organismu, přespříliš volných radikálů... tím trpí většinová populace, a nemůžeme se tak divit extrémnímu nárůstu civilizačních chorob. Nadužíváme chemické doplňky, aby nás zachránily před tím, co nám právě chemie v jídle způsobila. Jsem přesvědčen, že tudy cesta nevede.

Přijde mi, že dnes se na skutečně pevné zdraví pohlíží jako na výsadu „vyvolených“. Ale je to blbost! Zdraví je přirozený stav, jen je o něj třeba poctivě usilovat a pečovat. Každý si ho může vypěstovat. To je poselství, pod které jsem ochotný se podepsat a šířit ho dál.

Co bys vzkázal našim čtenářům? Hlavně té mladší generaci, která je dnes nemilosrdně vystavena digitální době, kde se vše odehrává on-line.

Život je tam venku. Nezapomeňte, že stejně jak koukáte na seriály nebo hrajete napínavé hry na počítači, nepřetržitě píšete ten nejdůležitější příběh ze všech, ten váš! Napište si ho tak, že až na konci budete pročítat jeho stránky, budete hrdí na to, co jste „napsali“.

David Kašpárek Parkour Brno

Děkuji ti za rozhovor a přeji ti pevné zdraví a sílu konat dobré věci.

Foto: Archiv David Kašpárek, Zabil.cz


Jinde na SrdceMoravy