"

Brno v pohybu 2018 aneb Když se řekne: Parkour

18. 05. 2018 , aktualizace: 24. 01. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Představujeme účastníky festivalu Brno v pohybu 2018


IN MOTION Academy
parkourová tělocvična

IN MOTION Academy s.r.o. je projekt několika mladých parkouristů z Prahy, kteří se rozhodli vytvořit pořádné zázemí pro svůj milovaný sport. Pražská hala byla otevřena v roce 2016, a přestože začala jen se zlomkem současné vybavenosti, těšila se okamžitému úspěchu. I díky tomu se už v roce 2017 podařilo zprovoznit dvě další tělocvičny v Plzni a v Brně. Celkově se u nás parkouru pravidelně učí přes 1500 lidí ve věku 6 až 55 let.

Když se řekne: Parkour

Parkour je umění pohybovat se plynule, kontrolovaně a kreativně přirozeným prostředím. Jedná se o mladou nesoutěžní disciplínu, jejímž hlavním cílem je sebezdokonalení v co nejširším slova smyslu.

Proč by děti (dospěláci) měli zvolit právě parkour? 

Parkour díky své komplexitě a naprosté svobodomyslnosti přináší neskutečně široký tělesný i mentální rozvoj. Je vhodný opravdu pro každého, neboť pouze se sebou samým se člověk při tréningu parkouru srovnává. Chce jednoduše posouvat hranice svých možností dál, krůček po krůčku. Nezáleží na výchozí pozici, pouze na zlepšení.

Jaké jsou jeho největší výhody?

Parkour je velice dostupný, není potřeba žádné složité vybavení ani oblečení, stačí jen touha cvičit.


Od kolika let je ideální u vás s tréninkem začít? 

Pravidelné lekce pořádáme pro děti od šesti let, chodí k nám však také lidé přes čtyčicítku, dokonce několik starších padesáti let. Parkour je přizpůsobivý a díky individuálnímu přístupu má každý možnost se něco naučit.

Na co se děti (případně dospěláci) mohou na festivalu těšit? Co pro ně letos připravujete?

Uspořádáme otevřené workshopy, na kterých si lidé, děti i dospělí, budou moci vyzkoušet základy parkouru. Vyzkoušíme si nejjednodušší skoky a přeskoky, rovnováhu a možná i trochu akrobacie.

Proč by měli rodiče motivovat děti ke zdravému pohybu? A je to vůbec v dnešní době potřeba? 

Pohyb buduje nespočet úžasných vlastností, od tělesné zdatnosti a odolnosti, přes skromnost a respekt vůči ostatním.

Učí tvrdé práci a učí radosti ze života. Přestože se naše společnost vyvinula daleko za nutnost obstarávat si obživu lovem či sběrem, někde hluboko v nás stále dřímá touha se hýbat a hrát si, učit se a zlepšovat se. V útlém věku si člověk buduje nejsilnější vztahy a zvyky - proto je velice důležité vytvořit si zdravou lásku k pohybu právě v této části vývoje jedince.

 

Za IN MOTION Academy připravil Gabriel Harangi.


Na Brno v pohybu pokračujte ZDE

 


Jinde na SrdceMoravy