"

Brno v pohybu 2018 aneb Když se řekne: Hung Kuen - Tai Chi

18. 05. 2018 , aktualizace: 24. 01. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

 Představujeme účastníky festivalu Brno v pohybu 2018


Tai Chi Kung Fu Brno


Tai Chi Kung Fu Brno je soukromá brněnská škola kung-fu, která existuje od roku 1991. Věnujeme se pouze rozvoji pouze dvou stylů - Tai Chi Chuan a Hung Kuen/Hung Gar. Nedílnou součástí Hung Kuen je i tzv. Lví tanec, který budeme předvádět na této akci a který si zde, společně se základy Hung Kuen, mohou zájemci vyzkoušet.

Lví tanec je součástí čínské kultury po staletí a bývá prováděn při významných událostech jako jsou svatby, otvírání nového podniku, či na různých festivalech a oslavách. Samozřejmostí je při oslavách Čínského Nového roku. Lev je symbolem síly, moudrosti a štěstí a jeho úkolem je odehnat zlé síly a přitáhnout radost, dlouhověkost a úspěch. Nácvik je součástí většiny tradičních kung-fu stylů a odráží jejich specifické dovednosti.

Cvičíme ve vlastních prostorách, které umožňují pohodu a komplexní přístup k tréninku - dostatek tréninkových pomůcek, zázemí apod.

Když se řekne Hung Kuen - Tai Chi:

Hung Kuen - síla, pružnost, koordinace, zdraví, disciplína, vyrovnanost, odolnost vůči stresu.

Tai Chi - koordinace, stabilita, pružnost, vnitřní rovnováha, rozvoj životní energie, zlepšení koncentrace

Proč by děti (dospěláci) měli zvolit právě Hung Kuen/Tai Chi? Jaké jsou jeho největší výhody?

Důležitou součástí cvičení kung-fu je propojení mysli a těla. Naučíte se, jak zklidnit tělo, dech i soustředit mysl při fyzicky velmi náročných cvičeních. To vám dá velkou výhodu v běžném životě plném stresu a současně vede k harmonii těla a ducha.

Cvičením rozvinete současně rychlost, sílu, pružnost i uvolněnost.

Odlišností od běžného fitness tréninku je, že již rozcvičovací fáze pracuje směrem zevnitř ven, tedy prohříváte tělo směrem od kostí k povrchu těla. To posiluje proudění krve i tzv. vnitřní energie, práce s níž je vlastní všem východním cvičením. Cviky jsou seřazeny tak, aby uvolňovaly svaly, šlachy i bloky v páteři či kloubních spojeních.

Díky cvikům s partnerem i mnoha náročným drillům se naučíte pracovat se svými emocemi, ovládat je i využívat ve svůj prospěch. Samozřejmě, že když budete cvičit kung-fu pravidělně, tak vám to pomůže i zbavit se přebytečných kil, protože cvičení výrazně prokrvuje a prohřívá všechny partie těla zevnitř ven. Pracujete tedy nejen s podkožním tukem, ale i s tzv. útrobním/viscerálním, který je mnohem nebezpečnější pro zdraví.

Navíc mnoho cviků zatěžuje partie těla, jež jsou při běžném fitness opomíjeny – šlachy, vnitřní svaly, tzv. body core. Proto i výsledky pravidelného cvičení mají dlouhodobější efekt na vaši osobnost.

Nedílnou součástí tradičního kung-fu je zdravotní prospěch. Cvičení jsou totiž prověřena generacemi cvičenců a z dlouhodobého pohledu je prokázáno, že tito lidé se dožívali nadprůměrného věku v dobrém zdraví.

V neposlední řadě, cvičení kung-fu se můžete věnovat celý život, protože program, rozvíjený po generace, vám umožní zaměřit se na to, co v danném životním období potřebujete nejvíc. Ať již jde o sílu, pružnost, rovnováhu či disciplínu, vnitřní klid, soustředění…

A pokud máte rádi “kontakt”, tak kung-fu vám dá možnost jej zažít relativně bezpečně, protože začnete otloukáním a otužováním různých částí těla. Pokračujete přes řízené drilly, procvičování tzv. aplikací a teprve postupně, a jen pokud o to máte zájem, se dostáváte k víceméně volnému sparringu.

A na závěr, na cvičení často potkáte dobré přátele na celý život s nimiž vás bude spojovat sdílený zájem a také společně prožité chvíle při tvrdé dřině i osvobozujícím smíchu. Jak na běžných trénincích, na soustředěních v přírodě či při občasném posezení po cvičení.

Od kolika let je ideální u vás s tréninkem začít?

Děti - bereme od 5 let - pouze cvičení Hung Kuen. Dospělí od 16 let jak na Tai Chi, tak i na Hung Kuen.

Na co se děti (případně dospěláci) mohou na festivalu těšit? Co pro ně letos připravujete?

Lví tanec. V Brně velmi zřídka viděná záležitost. Vlastně jsme jedinou brněnskou kung-fu školou, která tuto tradiční záležitost do tréninku zařazuje.

Proč by měli rodiče motivovat děti ke zdravému pohybu? A je to vůbec v dnešní době potřeba?

Ve zdravém těle zdravý duch platilo a platí po tísiciletí. Nejenom v čínské, ale i v evropské kultuře. Jste-li zdrávi, můžete prožít mnohem spokojenější život. A čím dříve si děti tento návyk osvojí, tím snadnější a zdravější jejich život bude.

Za Tai Chi Kung Fu Brno připravil Zdeněk Kurfürst.


Jinde na SrdceMoravy