"

Brno v pohybu 2018 aneb Když se řekne: Aikido

18. 05. 2018 , aktualizace: 28. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Představujeme účastníky festivalu Brno v pohybu 2018 
 

Aikikai Aikido Brno

Náš klub vznikl v roce 2012, za což vděčíme malé skupince Jihlaváků, kteří začali studovat nebo pracovat zde v Brně. Od té doby se klub značně rozrostl o nové žáky a trenéry. Pravidelně se účastníme národních nebo mezinárodních seminářů, díky nimž se kvalita Aikido v našem oddíle rychle zvyšuje. Jelikož Aikido nepatří mezi soutěžní sporty, jako je například Judo, těžko lze mluvit o úspěchu oddílu jako takového. Ovšem za zmínku stojí nedávné složení zkoušek na mistrovské stupně (po našem "dan") několika žáků, což by se za velký úspěch dalo považovat. Největší výhodou je cvičení pod záštitou Aikikai Hombu Dojo sídlícího v Japonsku, díky kterému jsou složené zkoušky platné po celém světě.

Když se řekne: Aikido

Tak se všem vybaví Steven Seagal a jeho zběsilá frekvence likvidování nepřátel. Naše Aikido je poněkud mírumilovnější, ovšem nedá se říct, že by bylo méně účinné.

Proč by děti (dospěláci) měli zvolit právě Aikido? Jaké jsou jeho největší výhody?

Největší výhodou Aikido je především zaměření na individualitu jedince.

Z tohoto důvodu mohou Aikido dělat všichni bez rozdílu věku, pohlaví i fyzické kondice.

Pokud chce člověk dělat sebeobranu, stačí mu navštívit pár hodin Krav Maga... u Aikido je cesta o něco málo delší. Ovšem za tuhle cestu se člověk dokáže naučit perfektní kontrolu těla při pádech, zlepší si motoriku při lehké akrobacii a hlavně - nemusí přestat s oblíbeným sportem jen proto, že už na to fyzicky nestačí. Učíme se zde sebeobranu v takové míře, aby byla efektivní, ale zároveň aby zneškodněný protivník neskočil na úrazovce a my s trestem za ublížení na zdraví.

Od kolika let je ideální u vás s tréninkem začít? 

Aikido je vhodné pro všechny věkové kategorie. U nás v oddíle pracujeme s žáky od ukončené základní školy. Nejzazší věk není omezen - spousta cvičenců začne s Aikido až v důchodu, kdy bez problémů zvládají i náročnější techniky. Vše záleží na přístupu a motivaci daného jedince.

Na co se děti (případně dospěláci) mohou na festivalu těšit? Co pro ně letos připravujete?

Nejprve menší rozcvičku, kdy ukážeme různé pádové techniky i menší akrobacii, kterou, i když to nevypadá, dříve či později zvládnou úplně všichni. Dále se můžete těšit na ukázku útoku a sebeobrany v různých stupních pokročilosti. Návštěvníci si budou moct pod vedením zkušených cvičitelů vyzkoušet na měkkém podloží základní kotouly a pády, pro malé návštěvníky máme připravenou práci s tyčí - džo.

Proč by měli rodiče motivovat děti ke zdravému pohybu? A je to vůbec v dnešní době potřeba? 

Spousta dětí, když přijde ze školy, je zvyklá ihned sednout k počítači a nevystrčit nos z pokoje. Bohužel hodinová dotace tělesné výchovy na školách je nedostačující, protože mladé tělo potřebuje pohybu mnohem více. Dlouhé vysedávání u stolu bez větších přestávek není pro tělo vhodné, což se může projevit nejen přibráním na váze, ale také zhoršením motoriky a bolestmi různých částí těla. Když na dětském tréninku vidím, že někteří jedinci nejsou schopni udělat ve svých 10 letech ani kotoul vpřed, je to smutné. Pokud mají ještě k tomu zkrácené svaly, můžou se v pozdějším věku těšit na bolesti zad, propadlou klenbu na chodidlech a podobné příjemné věci.

Ve sportovním kroužku se vaše dítě potká s vrstevníky se stejnými zájmy a vytvoří si zde úplně nové kamarády.

Na druhou stranu je důležité vědět, co dítě baví, ne si dítětem plnit vlastní sny. Rozhodně je pohyb důležitý, a to nejen v dnešní době. Dítě by si však mělo zvolit samo, co ho baví a nenutit ho - to platí i u sportu.

Za  Aikikai Aikido Brno připravila Veronika Kolářová.

Na Brno v pohybu pokračujte ZDE


Jinde na SrdceMoravy