"

Tattoo GRAND PRIX BRNO 2019

17. 09. 2019 , aktualizace: 25. 11. 2019 , akce již proběhla Sdílej na SrdceMoravy

Již potřetí a to už o víkendu 21.-22.9.2019 proběhne na brněnském výstavišti v pavilonu A1 mezinárodní tattoo & art festival Tattoo Grand Prix Brno 2019. Letošní ročník však opět přinese, kromě zajímavých jmen v řadách tatérů a osobností, také mnoho novinek. Kromě 200 špičkových tatérů, kteří se představí v celkem 12 soutěžních kategoriích a kteří se pravidelně sjíždějí nejen z Čech a Slovenska, ale také Polska, Itálie, Anglie a dalších zemí, se mohou návštěvníci těšit také na zástupce například z Japonska nebo Ruska. ,,Zájem ze strany tatérů je veliký a pravidelně se k nám vrací. To nás samozřejmě těší. Zároveň je příjemné sledovat, kam se někteří tatéři za ten rok posunuli nebo sledovat nové a zajímavé tváře, které se na scéně objevují.” říká Miro Přidal, jeden ze zakladatelů tohoto festivalu. 

Velkým lákadlem z řad tatérských osobností nebo studií budou letos zřejmě Igor Mitrenga (IM Tattoo, CZ) a Levgen Knysh (z polského studia Voice of Ink), kteří ovládli letošní tetovací konvenci v New Yorku - NY Empire State Tattoo Expo. Vrací se také polská elita v čele s Karolem Rybakowskim (Ink-ognito tattoo ), který patří mezi světovou špičku díky svým neskutečně realistickým portrétům, ale také napříkad Darek Doktór nebo Krzysztof Sawicki. Nelze opomenout ani domácí (a slovenské) tatéry a studia, kteří v mnoha případech silně konkurují svým zahraničním kolegům. Návštěvníci se tak mohou těšit například na slovenská studia Wolf Town Tattoo Collective nebo třeba Inkfamous, se kterými přijede obhajovat titul i vítěz posledních dvou ročníků kategorie Best of Show, tedy nejlepší tetování celé konvence, Samuel Potuček. Z českých pak rozhodně stojí za vidění domácí pořadatelská studia Revolt.Ink Tattoo Atelier a Marda Tattoo Company nebo například česká tatérská legenda Fishero, který letos vymění roli porotce za tatérskou židli a přijede se svým studiem Freihand Tattoo z Ostravy. To je však jen zlomek toho, co návštěvníci mohou vidět. 

Pořadatelé pro letošní rok připravili hned několik novinek. Tou hlavní je rozsáhlý doprovodný program který se bude odehrávat mimo zdi pavilonu A1, tedy ve venkovním prostranství. Dominantou tohoto programu bude jistě téměř 100 metrů dlouhá graffiti stěna, která bude zčásti věnována exhibici graffiti a street artu a zároveň se na ní odehraje jeden z vůbec prvních a oficiálních graffiti battlů v rámci ČR, navíc s mezinárodní účastí. Mezi sebou se utká 10 vybraných writerů a umělců o titul vítěze TGPB GRAFF CUP 2019. Další novinkou v programu je venkovní pódium, na kterém budou celý víkend probíhat koncerty kapel. Přibyly také skateboardové závody a závody cargobikes, což jsou nákladní kola, která chceme touto atraktivní formou představit Brnu, jako alternativu převážení v podstatě jakéhokoliv nákladu ve městech. Závod je pořádaný pod hlavičkou Cargobikes Czechoslovakia a slibuje taktéž mezinárodní účast ze Slovenska a Rakouska. 

Navíc je tento doprovodný program zcela zdarma a to i pro návštěvníky bez vstupenky na TGPB. ,,Jsme zvědaví, jak budou na tento program návštěvníci reagovat. Z původního plánu trochu odlehčit nabitému programu uvnitř nám totiž vykrystalizovalo něco, co má určitý koncept.” říká o změnách v doprovodném programu spoluorganizátor Ondřej Honel. ,,Myslíme si, že to bude hezký průřez tím s čím se vlastně setkáváme ve městech běžně a často to třeba úplně ignorujeme nebo nám to dokonce může vadit. Tady to bude všechno koncentrovanější a chceme všechny ty věci kolem nás jako graffiti, skejťáky atd. ukázat v tom nejlepším světle a vytvořit skvělou atmosféru.“ 

Před pavilonem bude připrave na také pestrá nabídku street foodu v gastro zóně, která bude letos ještě více ekologická. Veškeré jídlo a pití v rámci festivalu bude servírováno na kompostovatelné nádobí. , ,Ekologii, udržitelnost a omezení plastů a odpadu obecně jsme začali výrazně propagovat už minulý ročník a letos v tom hodláme pokračovat.” říká o této novince Ondřej Honel. ,,Navíc v současné době mají tato témata ještě větší smysl a aktuálnost a tak nám přijde samozřejmé v tom pokračovat, i za cenu třeba vyšších nákladů” dodává. 

Nově do programové sekce v pavilonu A1 přibyla také série seminářů a workshopů pro tatéry, které pořádá David Klvač - majitel brněnského tetovacího studia Our Future Tattoo a výrazná postava české tetovací scény. Celý projekt nese název Theory of Future a účastníci se seznámí například se obory jako je sochařství, fotografie, s malířskými technikami a především pak s přesahy a využitím těchto oborů v rámci tetovací praxe a tetování samotného. ,,Byť to bude pro účastníky semináře zřejmě náročný program, věříme, že je to v jejich práci posune zase o krok dál a nabídne jim to širší umělecký rozhled, který potom mohou přenášet do svých děl. Navíc, David je skvělý lektor.” říká Miro Přidal. 

A co dalšího na návštěvníky čeká? Opět si budou moct vyzkoušet tetování na banánové slupky nebo zkusit štěstí v soutěži o ručně stavěný gramofon za několik tisíc korun, který věnoval jeden z vystavovatelů. ,,Loňská soutěž o gramofon měla mezi návštěvníky obrovský úspěch a majitel firmy, která nám jej věnovala byl nadšený, takže jsme se rozhodli ji zopakovat. Takže ti, kteří neměli posledně štěstí nebo to nestihli, to mohou zkusit znovu” říká s úsměvem Marek Menšík, druhý zakladatel festivalu. 

Vstupné na akci se dá koupit přímo na místě, tedy před vstupem do pavilonu A1, kde budou tatéři a hlavní program. Cena víkendové vstupenky je 350 Kč, sobota 250,- a nedělní je potom za 200,- Děti do 12 let mají vstup zdarma. Vstup na venkovní program i večerní afterparty je také zdarma.


Jinde na SrdceMoravy