"

Branky Body Brno

24. 07. 2019 , aktualizace: 28. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Uvidíte na ní olympijské medaile a pochodeň, wimbledonský talíř, pohár z Australian Open i s plyšovou koalou a celou řadu mistrovských titulů a světových pohárů. Poznáte mnohdy pohnuté osudy brněnských sportovních legend a prohlédnete si množství historických fotografií a dobového náčiní. Sportovní výstava vám zůstane přístupná až do konce roku 2019.

Spousta „českého zlata“ a příběhy sportovkyň a sportovců!

Brněnský sport přibližuje výstava od úplných počátků, přes nejslavnější momenty až po současnost. Poznáte na ní životní cesty legendárních osobností brněnského sportu, jakými jsou např. zápasník Gustav Frištenský, sokolové Šupčík, Vácha, Hudec a Gajdoš, které tvrdě perzekuovali nacisté, nebo gymnastka Věra Růžičková, která na olympiádě v Londýně roku 1948 nastoupila za kamarádku smrtelně stiženou obrnou – a vrátila se s urnou a zlatou medailí.

Všech 13 titulů Komety...

Jedním z největších lákadel výstavy je všech 13 mistrovských titulů Komety, které jsou společně vystaveny úplně poprvé. Krom toho je v „síni slávy“ celá řada cenných trofejí, celkem 15 olympijských medailí a spousta trofejí z mistrovství Evropy i světa, ale také wimbledonský talíř a pohár z Australian Open nedávno zesnulé tenistky Jany Novotné, trofeje aktuálně hrající Lucie Šafářové nebo olympijská pochodeň z Atlanty.

Počátky sportu v Brně sahají víc než 150 let zpět

Původně se mu věnovala jen šlechta a vojáci, šlo o střelbu a šerm. V polovině 19. st. začaly vznikat první sportovní spolky – roku 1861 německý Turnverein, roku 1862 český Sokol.  Roku 1868 založil spolek Brünner Eislaufverein u Lužánek první kluziště ve městě. Roku 1869 se v Brně konal vůbec první cyklistický závodv celé monarchii, ve stejném roce byla navíc ve školách zavedena tělesná výchova.

Víte, kdo porazil i Real Madrid?

Uvidíte historické fotografie a pamětihodnosti dokumentující počátky sportu v Brně, ale např. i jeden z nejstarších sokolských praporů z 19. st., který jako zázrakem přežil ukrývání před nacisty. Výstava vám připomene také Orla, Dělnickou tělovýchovnou jednotu pro nejnižší vrstvy, ale i židovské spolky Bar Kochba nebo Makkabi, jehož fotbalisté dokonce porazili Real Madrid.

Výstava mapuje historii slavných klubů v době monarchie, první republiky, během války i po ní. Kupříkladu fotbalová Zbrojovka vzešla ze sportovního klubu Židenice – její jediný titul za sezónu 1977/8 ve výstavě nechybí. Hokejová Kometa zase vznikla jako policejní klub Rudá hvězda, který si z jiných klubů přitáhl nejlepší hráče. Klub přezdívaný „Kometa“ od svého vzniku roku 1953 do roku 1966 získal 11 mistrovských titulů. Na tyto úspěchy navázal až v letech 2017 a 2018. Všech 13 titulů je na Špilberku vystaveno společně vůbec poprvé.

Mimořádný úspěch má Brno v kolové 

Bratři Pospíšilové v kolové získali celkem 20 mistrovských titulů. Stranou nezůstanou ani úspěchy brněnského basketbalu, volejbalu, baseballu či ragby. Podle počtu olympijských medailí je historicky nejúspěšnějším brněnským sportem broková střelba / skeet trap.

Výstava sportu je hravá

Uvidíte i množství dobového sportovního náčiní – od dresů a výstroje až po šatny a vybavení tělocvičen. Výstava o sportu musí být hravá – najdete v ní např. virtuální mapu sportovišť a různé interaktivní prvky. Vyskočíte si na dobovou kozu, vyzkoušíte dresy, zahrajete si kvíz a na konci se vyfotíte na stupních vítězů.    

PRVNÍ ČESKÉ ZLATO Z OLYMPIÁDY SE VRACÍ DO BRNA

Před 95 lety, 20. července 1924, získal brněnský Sokol Bedřich Šupčík vůbec první české zlato na Olympijských hrách v Paříži. Jeho medaili vám ukážeme v sobotu 20. července 2019 ve 13.30 na Špilberku ve sportovní výstavě Branky Body Brno při slavnostní prezentaci. Chystáme pro vás i speciální komentované prohlídky ve 14 a 16 hodin s kurátorem Petrem Vachůtem.

Sportu Zdar!

Edukační program pro školy a dětské zájmové skupiny ve výstavě BRANKY BODY BRNO v Muzeu města Brna na Špilberku termín konání: 16. 5. – 31. 12. 2019

Žáci se interaktivní a hravou formou seznámí s historií organizovaného brněnského sportu od jeho počátků v polovině 19. století až po současnost. Poznají výhry a prohry známých i zapomenutých sportovců, jejichž osudy, byly často ovlivněny dobou a politickou situací. Objeví úspěchy sportovních klubů, které Brnu přinášely nejvíce cenných kovů, a také místa a budovy sportovní klání.

Cílová skupina: ZV 1. a 2. stupeň, SŠ, Gymnázia RVP:  Člověk a jeho svět, Člověk a společnost, Člověk a zdraví
Vzdělávací obory: Prv, VL, ČJL, D, Tv, Výchova k občanství, Výchova ke zdraví Podpora klíčových kompetencí: k učení, k řešení problémů, komunikativní, sociální, občanské

Délka programu: 90 minut Vstupné 50,-Kč

Objednávky programu:
Tel.: 542 123 618 nebo e-mailem picmausova@spilberk.cz; hancak@spilberk.cz; surlakova@spilberk.cz

Vstupné

Výstava je otevřena od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.
Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem otevírací doby.

Plné vstupné   90,- Kč
Snížené vstupné     50,- Kč
Rodinné vstupné      205,- Kč
Skupiny (od 10 osob)   70,- Kč
Organizovaná školní výprava 35,- Kč

 

zdroj: www.spilberk.cz


Jinde na SrdceMoravy